Здравейте, прители!
Спомняте ли си домашната торта, която почти всяка майка и баба правеше за празници в нашето детство (за родените преди 1989г)?
В тефтера на мама тази торта е записана като Домашна торта с ванилов крем.
И мама я правеше, но тази на баба Еленка беше несравнима.
Простичка на вид торта с 3 блата, с пухкав крем с наситен ванилов аромат и поръсена щедро с орехи от дървото на двора до стария бунар (кладенец).
Трябва да приготвя тази торта скоро. Синът ми никога не я е опитвал. Тъкмо повод да готвим заедно и отново да му разказвам за баба Еленка и за двора с ореховото дърво.
И досега тази торта ми е любима.
Реших да приготвя крема от тази торта, като го съчетая със зърна от лимец.
За ползите от лимеца е говорено и писано много, но за тези от Вас, които не са готвили с него и не са запознати, ще разкажа накратко.
Лимецът е най - древния вид жито - Triticum monococcum
С какво толкова е по - полезен лимецът и с какво се различава от останалите сортове пшеница?
В лимеца също има глутен.
Глутенът това е белтък, който се съдържа в храни, произведени от жито и подобни на него растения (ечемик, овес и ръж). Всички житни култури съдържат глутен, освен ориза.
Белтъкът в лимеца е различен от глутенът в другите видове пшеница с това, че съдържа само 14 хромозоми, за разлика от 42 в съвременните видове пшеница.
Лимецът не поглъща вредните вещества от почвата и не понася ГМО, което е голямо негово предимство. Вирее дори в радиоактивни райони без да се замърсява.
Съдържанието на глутен в Лимеца е минимално, за това Лимеца е незаменим за хората, болни от целиакия. Целиакията това е състояние, при което не се усвоява глутена, съдържащ се в житните култури, така че вместо да има хранителна стойност, той се превръща в източник на интоксикация за организма. На тези хора Лимецът дава надежда за вкусна храна и нормален живот.
Не по – малко ценно негово качество е и лесната му смилаемост.
В състава на зърното от Лимец се откриват голямо количество витамини от В – групата – основно витамин В1 (тиамин) и витамин В3 (ниацин), минерални вещества - значителни количества калий, магнезий, манган, а също така и калций, желязо, цинк, фосфор и сяра, витамин Е и микроелементът селен с антиоксидантно значение.
Зърната от лимец не съдържат холестерол.
Кои са най-важните ползи за здравето от лимеца?
Подобрява зрението, благодарение на зеаксантина и лутеина
Предотвратява и контролира диабета
Укрепва имунната система
Подобрява мозъчната функция
Повишава енергията
Подобрява здравето на сърдечносъдовата система
Ускорява метаболизма
Тъй като е зърнена култура в състава на дебелата си обвивка лимецът съдържа ензимни инхибитори, които пречат на правилното усвояване на полезните вещества.
С цел освобождаване от тези инхибитори е необходимо преди консумация лимецът да се накисва във вода. Аз накиснах лимецът във вода за 12 часа и го сварих на следващия ден.
Ето и самата рецепта за крема.
Срещала съм и рецепти само с жълтъци, но моята е с цели яйца.
Необходими продукти : за около 8 малки купички или 3 големи ( като от моите снимки)
1 литър мляко
2 яйца
7 с.л брашно
2 яйца
7 с.л брашно
70 гр масло
1 ч.ч кристална захаркапсула ванилия - ароматизирам млякото с нея
Начин на приготвяне:
Предварително сваряме накиснатия лимец - за това количество крем използвах 1 ч.ч сърови зърна от лимец (чашата ми е с вместимост 250 мл. течност) - пропорцията ми е съотнощение лимец към мляко приблизително 1:3.
Отделя се една купичка от млякото. В тази купичка се разбиват яйцата и брашното
Останалото количество от него се загрява леко на котлона. Ароматизира се с ванилия.
В него се разтваря половин пакетче масло от малките (около 70 гр) и една чаша захар (ако обичате по - сладко може и малко повече).
В горещото мляко на тънка струйка се прибавя сместа с разбитите яйца и брашно при непрекъснато бъркане с телена бъркалка.
Ако Ви се получат бучки, може да минете крема с пасатор или да го прецедите с цедка.
Когато крема е готов в него се прибавят зърната от лимец.
Кремът се насипва в подходящи купички и се сервира поръсен със смлени орехи или настърган шоколад.
Ако сте харесали рецептата, помогнете ми да я популяризираме с бутоните за споделяне по - долу, оставете коментар под публикацията или харесайте страничката ми във Facebook или Instagram акаунта на блога. Там също сте добре дошли да коментирате и споделяте. Благодаря Ви!
Моля, не копирайте снимки и текст без да посочите активна връзка към блога.
За сътрудничество, използвайте ел.поща за контакт.
Благодаря!
Няма коментари:
Публикуване на коментар