Страници

До Кремиковски манастир “Свети Георги Победоносец” с деца



Здравейте, приятели,
В търсене на кратка и слънчева разходка близо до София, най - накрая попаднахме в Кремиковски манастир. 


Търсех място, на което да уловим топлината на последните слънчеви лъчи, да се заредим с витамин Д и добро настроение, но без да трябва да правим тежки преходи. С една дума търсех лека и релаксираща разходка. 



Дълго време това място " отлежава" в списъка ни за посещения с деца и ето, че в един слънчев ноемврийски ден му дойде реда.


Как да стигнем до Кремиковски манастир и кратки исторически бележки за обителта


Кремиковският манастир „Свети Георги Победоносец“ е български православен манастир
Разположен е на южните склонове на Стара Планина, на 4 км. северно от квартал Кремиковци на София, в местността Градището. Част е от Софийската епархия на Българската православна църква, и принадлежи към така наречената Софийска Света гора.
Изграден  е върху скалиста тераса и от него се вижда цялото Софийско поле и София.


Историческите документи сочат, че вероятно Кремиковски манастир е бил построен по време на управлението на цар Иван Александър и е бил разрушен по време на османското завоевание.
В 1493 година софийският първенец войводата Радивой го възобновява със собствени средства, в памет на двете си починали при чумна епидемия деца Теодор и Драгана. 




От това време датира старата църква в двора на манастира, като в нея има стенопис, на който е изобразен Радивой със семейството си да предава умалено копие на църквата “Свети Георги” на митрополита.





В началото на XX век е издигната и новата красива църква „Покров на Пресвета Богородица“ пред която се издига величествена секвоя.



През годините на османско робство мястото е било важен книжовен и културен център за хората от Софийско. След смъртта на св. Георги Софийски част от мощите му били пренесени именно в Кремиковския манастир.
Първоначално манастирът е бил мъжки, но след Освобождението в него се заселват двадесетина монахини-бежанки от Малашевско.
В 1876 година манастирът спасява и крие Ботевия четник Димитър Стефанов  - Казака. Негова паментна плоча може да се види пред старата църква на манастира.




Кремиковски манастир се намира на около 20 км от центъра на София.
Посоката, по която трябва да поемете е Ботевградско шосе и по точно  в посока Варна и да се отклоните към столичните квартали Челопечене и Кремиковци. 



Пътят се разделя на две, като вдясно остава отбивката към Челопечене, а вляво към Кремиковци.
Пред вас ще се откият полите на Стара планина. Пресичате влаковите релси и вдясно от тях ще забележите рушащите се сгради на Кремиковския завод. Всички знаем, че този огромен завод не функционира от края на 2009 година. 
След края на квартал Кремиковци и след още няколко километра по виещ се път се стига до манастирските порти.

Паркирането

За паркиране имате няколко варианта :

На първия по-голям завой има широко място, на което можете да оставите колата си и да продължите към манастира пеша. Видяхме доста хора, който си правеха разходка по пътя. По мое мнение разстоянието е около 10-15 мин, нормално ходене с деца.
Ако не ви се ходи, може да продължите още нагоре. Пред самите пости на манастира има уширение, посопано с чакъл, своеобрзен паркинк, където също може да оставите колата си.

Още на входа на манстира ви очаква чешма, където може да се освежите и да си налеете планинска водичка.


Какво може да правите в Кремиковски манастир с деца:

  • Дворът на манастира е малък, но много добре поддържан и окъпан в цветя. Настилката е подходяща за разходка на майки с бебешки колички

 

 



  • Децата могат да се порадват на мини зоопарк - ще видите зайчета, пауни, пуйки, кокошки, сърнички. Пауните дори бяха пуснати на свобода и много дрюжелюбни.







  • В двора има маси и пейки, от които се разкрива красива панорама към града и могат да послужат на туристите за място за храна.


  • Покажете на децата къщичката на пчеличката Мая - истинската и след това им дайте възможност да си изберат бурканче от вкусния мед, който може да откриете в манастирското магазинче. От там може да си закупите още изделия от восък, сладка, млечни продукти - кисело мляко и сирене.


  • Ако не си носите сандвичи, може да похапнете от манастирските гозби на Магерницата или да изберете скапа и картофки от няколко заведения съсем наблизо. Видяхме, че доста семейства си носеха одеяла и си бяха направили пикник по широките поляни.

  • Ако на децата им доскучее в манастира, може да крувнете наоколо из общирниъте поляни - да потичат и дори да поиграят футбол с връзстници. Има дори и обособеи врати.


Докати търсех информация за манастира, с изненада открих, че има и сайт, както и он - лайн магазин, от който може да си поръчате продуки, които са произведени в обителта.

http://kanaskia.bg/

Кремиковски манастир разполага и със страница във Фейбук с подробна информация за събития, литургиен живот и празници.


https://www.facebook.com/Kremikovskimanastir/

Посетихме това красиво място през златната октомврийска есен, но съм сигурна, че то е много красиво и през пролетта и зимата.
Кремиковски манастир ни посрещна с много слънце, цветя, спокойствие, а ние си обещахме да се върнем отново за сладко от малини и мед от глухарчета.






















Ако сте харесали рецептата, помогнете ми да я популяризираме с бутоните за споделяне  по - долу, оставете коментар под публикацията или харесайте страничката ми във Facebook или Instagram акаунта на блога.  Там също сте добре дошли да коментирате и споделяте. Благодаря Ви!


Моля, не копирайте снимки и текст без да посочите активна връзка към блога.
За сътрудничество, използвайте ел.поща за контакт или ми пишете съобщение в Инстаграм или на ФБ страничката.

Благодаря!







 

Няма коментари:

Публикуване на коментар