Но
могат ли билковите чайове да помогнат и на децата? По-важното – безопасни
ли са за тях?
Редица научни проучвания сочат, че някои билки биха могли да помогнат в тези случаи.
Другата страхотна полза от употребата на билковите чайове е, че им липсват захар и изкуствените
оцветители и аромати, които се съдържат в много търговски напитки за деца.
Въпреки че билковите чайове имат доказани ползи, има редица растения, които могат да представляват риск за здравето на бебетата и малките деца. Така че, преди да започнете да приготвяте чаша билки за вашето мъниче, ето някои неща, които трябва да имате предвид.
‼️‼️‼️Употребата на билкови добавки от деца е важен въпрос, които вълнува родителите. Децата се различават по отношение на физически размери, физиология и биохимия. Когато употребата на билкови добавки не е съобразена с телесното им тегло, лесно могат да бъдат достигнати токсични дози.
В едно от научните проучвания, които прегледах се съобщава, че 16% от японските малки пациенти, които са подложени на хирургични интервенции, използват непредписани билкови добавки. В друго проучване, проведено в Германия пък 85% от децата са използвали поне една или повече билкови добавки. Приблизително 9% от новородените са били лекувани с билкови добавки или различни чайове (бебешка билкова смес против газове, таблетки за зъби, чай от мента, лайка, копър, анасон, котешка билка и ехинацея, билкови лекарства за обикновена настинка и др.) през първата им година от живота и употребата на тези продукти е започнала, когато са били само на един месец. В Турция всеки ден има нарастващ интерес към продуктите с билкови добавки.
Убеждението, че естествените билкови продукти са безопасни, по-евтини от някои медицински варианти на лечение, популярни са благодарение на медиите и лесно достъпни. Това са основните причини за тяхното масово използване.
Билковите препарати са много популярни за самолечение при леки заболявания, включително и при деца. В Германия обаче употребата на повечето билкови лекарства не е разрешена за тази група поради липсващи данни за безопасност и ефикасност. Досега не съществува обобщен систематичен преглед на клиничните изпитвания с билкови лекарства при деца.
Тъй като билковите лекарства често се използват поради техния
предполагаем висок потенциал за безопасност в сравнение със синтетичните
лекарства, тяхната ефикасност трябва да бъде доказана в клинични изпитвания, за
да се позволи по-широкото им приложение в тази чувствителна възрастова група.
Какво не и какво да?
1. Избягвайте кофеинови чайове при деца.
Черният чай и зеленият чай съдържат важни антиоксиданти, които са чудесни за възрастни – НО тези чайове съдържат и кофеин, който определено не е добър за децата. Кофеинът е доказан стимулант. Това означава, че употребата му ви дава енергия, помага ви да се чувстване будни и в кондиция, но не се препоръчва в никакви количества за деца под 12 годишна възраст. Защо това е така?
Кофеинът може да наруши нормалния сън при децата, както и да увеличи възбудимостта и нервността. Не на полседно място кофеинът е диуретик.Това означава , че е свързан с повишено отделяне на урина, а това от своя страна води до дехидратация, а тя до нарущение в електролитния баланс.
Няма прието безопасно количество кофеин за деца под 12 години. Когато решавате дали да давате на дете чай, който съдържа кофеин, експертите препоръчват да бъдете внимателни
Внимание! Не давайте на бебетата чай с кофеин
Никога
не давайте на бебетата кофеин. Дори ограничените количества кофеин могат
да имат отрицателни ефекти, които включват:
·
нервност и проблеми с вниманието/концентрацията
·
проблеми със съня
·
разстроен стомах/повръщане
·
главоболие
·
по-бърз пулс
· по-високо кръвно налягане
дехидратация
Контролирайте количествата
Полифенолите са група съединения, естествено открити в растителните храни, като плодове, зеленчуци, билки, подправки, чай, черен шоколад и вино.
Полифенолите,сами по себе си, са добри, тъй като действат като антиоксиданти.
Те могат да неутрализират вредните свободни радикали, за които всички сме чували. Последните имат пряко отношение към увреждането на клетките, а то от своя страна би могло да се свърже с повишен риск от състояния като рак, диабет и сърдечни заболявания.
Счита се, че полифенолите намаляват възпалението, което от своя страна може да бъде представено като първоизточник на много хронични заболявания.
И така. Има ли безопасен чай за бабета и малки деца?
Кой билкови отвари се считат в най - общия случай за приемливи в тези възрастови групи?Имайте предвид, че изнесената тук и в цитираните научни публикации информция има общ характер. Преди да дадете каквото й да е на своите деца, в идеалния вариант е най - добре да се консултирате с техния лекуващ педиатър. Той би трябвало да е запознат в детайли с тяхното физическо състояние, наличие на алергии и т.н.
Лайка
Лайката е сладка и нежна билка с ползи както за майките, така и за децата. За лечебни цели се употребяват цветовете на лайката – Flores Chamomillae - доказано газогонно средство. Помага за успокояване на ума и тялото и насърчава релаксацията. Запарката от цветове на лайка има доказано спазмолитично и противовъзпалително действие и помага за облекчаване на стреса и безпокойството. Също така е чудесна напитка преди лягане, тъй като насърчава спокоен сън и успокоява коремни проблеми като колики и лошо храносмилане.
Резене (див копър)
Резенето отдавна се използва за лечение на
газове, колики и други храносмилателни проблеми. Има прекрасен сладък
вкус, на който се радват много деца. Копърът е полезен и за облекчаване на
възпаление на горните дихателни пътища, което може да го направи много полезен,
когато детето има подсмърчащ нос.
Джинджифил
Маточина
Плодов чай
И ако трябва да обобщим:
Да, децата могат да пият билкови чайове –
но е много важно първо да знаете точно кои билки има в чая. Също така не
забравяйте да проверите дали чаят не съдържа кофеин. Ако има съставка,
която не разпознавате, потърсете я, преди да я дадете на детето си.
За деца над 2 години билковият чай може да бъде
здравословен вариант в сравнение със сладките напитки и може да помогне за
справяне със симптомите на някои леки заболявания като настинки, алергии или
прилошаване.
Ако не сте сигурни дали е безопасно да давате на детето си определен вид билков чай, консултирайте се с неговия лекар.
Чаят на децата трябва да се сервира по-слаб (накиснат за по-малко време), отколкото за възрастни и да се сервира по-хладен, отколкото обичайно обичат възрастните.
А как стои въпросът с бебетата?Могат
ли бебетата да пият чай?
Експертите обикновено препоръчват да не дава на децата да пият какъвто и да е вид чай преди да навършат 6 месеца. От този момент до 2-годишна възраст може да се позволи на детето да пие билков чай без кофеин, стига това да се прави умерено.
Ако обмисляте да давате чай на детето си - за облекчаване на симптомите, а не за хранене - тогава се уверете, че му давате правилния вид и количество чай и винаги първо се консултирайте с вашия педиатър. Всеки чай или добавка, дадена на бебето, трябва да бъде известна на медицинските специалисти. Неспазването на това може неволно да застраши здравето на бебето.
Друга причина, поради която не се препоръчва чай за бебета е, че билковият чай може да съдържа вредни бактерии или да причини алергична реакция.
Ето и обобщена схема за която засяга въпроса за Съставките на чая, които биха могли да имат неблагоприятен ефект прилагани върху кърмачета.
Съставки, които трябва да се
избягват |
Причина |
кофеин |
проблеми със съня, храносмилането и концентрацията; пулс, кръвно
налягане; дехидратация |
зелен чай |
може да съдържа кофеин и/или оксалова
киселина; риск от анемия и други негативни реакции |
звездовиден анасон |
може да причини неврологични
усложнения |
мента |
някои ментови
чайове съдържат кофеин |
лайка |
риск от алергия и замърсяване с пестициди |
женско биле |
може да причини взаимодействия с
дигоксин и фуроземид и/или проблеми с кръвното налягане |
джинджифил |
риск от киселини, намалена
тромбоцитна агрегация и/или контактен дерматит |
черен оман |
риск от увреждане на черния дроб |
пестициди и тежки метали |
пестицидите и тежките метали не са
посочени в съставките, но се намират в много чайове и могат да навредят на
бебето. Избирайте внимателно и от проверени източници и доставчици. |
Китайският звездовиден анасон е напълно безопасен за повечето хора. Въпреки това има редки случаи на алергични реакции.
Първоначално се е смятало, че токсичността на анасона идва от това, че някои сортове са токсични и тъй като не е възможно да се разграничат визуално едните и другите, често се използва токсичният вариант.
По - късно FDA отменя това убеждение и заявява, че токсичността е валидна за всеки вариант на звездовиден анасон. Какво го кара да бъде невротоксичен? Високото съдържание в етеричните масла на анетол (анетолът е органично съединение, което се среща широко в природата, в етеричните масла и естрагол (фенилпропен, естествено органично съединение). Освен неврологични увреждания, може да причини и хепатотоксичност - включително чернодробна недостатъчност, контактен дерматит и свръхчувствителност.
Препоръките на специалистите са да се ползват само продукти от контролирано производство и от брандове с доказано качество и име на пазара.
Използвана литература:
1 . Are There Health Benefits of Drinking Tea for Children?
Medically Reviewed by Dan Brennan, MD on March 02, 2021 - https://www.webmd.com/
Chemical composition of Chinese star anise (Illicium verum) and neurotoxicity in infants2004 Feb 4;291(5):562-3. doi: 10.1001/jama.291.5.562.
A case of infantile star anise toxicity - Pediatr Emerg Care2012 Mar;28(3):284-5.doi: 10.1097/PEC.0b013e3182495ba7.
Rapid control of Chinese star anise fruits and teas for neurotoxic anisatin by Direct Analysis in Real Time high resolution mass spectrometryJ Chromatogr A2012 Oct 12;1259:179-86doi: 10.1016/j.chroma.2012.03.058. Epub 2012 Mar 23.
5.Hoffman, David. Medical Herbalism. 2003.
6.Janmejai K Srivastava,1,2,* Eswar Shankar,1,2 and Sanjay Gupta1,2,3Chamomile: A herbal medicine of the past with bright futureMol Med Report. 2010 Nov 1; 3(6): 895–901.doi: 10.3892/mmr.2010.377
7.Herbal Remedies and Children: Do They Work? Are They Harmful?
Няма коментари:
Публикуване на коментар